dryanovoВодещиКултура

Исторически музей Дряново партнира при заснемането на документален филм за културно-историческото наследство на Павликенския край

Д-р Диана Митева-ръководител на проекта: „Обектите, включени в проекта са археологически паметници, местности свързани с бойния път на четите на Филип Тотю и Хаджи Димитър и Стефан Караджа, църковни храмове и манастири, музейни сбирки и др.“

Документален филм представя непознатото културно-историческо наследство на Павликенския край.

Премиерата му ще е на 28 август от 17:30 часа в големия салон в сградата на Народно читалище „Бартство-1884“ в Павликени.

Входът е свободен. Това обяви д-р Диана Митева, музеолог и ръководител на проекта.

Тя сподели, че филмът и изложбата са създадени по проект с бенефициент НЧ „Съединение-Михалци-1870“ село Михалци, Община Павликени, Договор № LI-E-2023-6 от 22 ноември, сключен с Национален фонд култура.

Стойността му е 14 425 лв. Сред неговите партньори са Историческият музей – Дряново и Музеят на Възраждането „Иларион Макариополски“-Елена.

„Община Павликени притежава значително, както обем, така и по значение историческо и нематериално културно наследство, затова целта на проекта е да бъде запозната националната аудитория с историята и красотата на не толкова известни културно-исторически забележителности, музейни колекции, облекла и обичаи от Павликенския край“, посочи д-р Диана Митева.

Тя допълни, че обектите, които са включени в проекта са археологически паметници, местности свързани с бойния път на четите на Филип Тотю и Хаджи Димитър и Стефан Караджа, църковни храмове и манастири, действащи обществени колекции (музейни сбирки), местно облекло, датиращо от края на XIX до средата на XX в. и част от нематериалното културно наследство на Павликенския регион.

Във филма участват кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов, кметове на населени места от община Павликени, възпитаници от местните училища, директорът на РИМ-Велико Търново д-р Иван Църов, културни дейци и други личности, свързани с историята на Павликенския край, както и Светослав Петров-директор на музея на възраждането „Иларион Макариополски“ в Елена.

„В рамките на проекта за най-малките участници бяха осъществени и две работилници – по фото и видеозаснемане. Тяхното ръководство поеха Венцислав Симеонов-фотограф към Исторически музей – Дряново и операторът Румен Василев, които са част от екипа на продукцията“, съобщи д-р Диана Митева.

Филмът ще участва в XII Международен кинофестивал „Славянска приказка“. Неговият генерален директор Елена Табанова – Димитрова ще присъства лично на премиерата му.

„Ако той бъде удостоен с награда част от културно-историческото наследство на Павликенския край ще стане достъпно и за международната публика, което създава предпоставки за развитие на културен туризъм в община Павликени, не само в национален, но и в международен мащаб“, категорична е д-р Диана Митева.

Веселина АНГЕЛОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *