ВодещиКултура

Изследователи откриха любопитна бележка за художника Иван Милев в архива на твореца Иван Койчев

За интересния факт разказва уредникът в Историческия музей в Дряново Стефка Вълчева

Изследователи от Историческия музей в Дряново откриха любопитна бележка за художника Иван Милев, която е съхранена в архива на твореца Иван Койчев. За интересния факт разказва уредникът в музея Стефка Вълчева.

„Дряновският художник Иван Койчев (1905-1976 г.) завършва Художествената академия през 1927 г., когато от туберкулоза умира един от най-перспективните млади художници Иван Милев (1897-1927 г.). Двамата принадлежат към движението „Родно изкуство“. В него се обединяват млади таланти от културните среди, които търсят вдъхновение, сюжети, персонажи и теми в народното творчество.


В академията Койчев учи две години след Иван Милев и вероятно още по това време е впечатлен от творчеството му“, разкрива Стефка Вълчева.
По думите и Иван Койчев през целия си живот се интересува от публикациите за Милев и ги съхранява в отделна папка на своя архив.

Най-ранният запазен материал е от списание „Стяг“ от 1 май 1926 г., към което е прикрепена репродукцията на „Пролетен вятър“ от Милев. Има статии за биографията и първите изложби на Милев, оценки на изкуствоведи за значението на творчеството му в развитието на българската култура, спомени за него, материали за отбелязване 75-тата годишнина от рождението му и др.

„Много любопитни са статиите в вестниците – сръбският „Нова Македония“ от 17 май 1957 г. и „Литературен фронт“, бр. 16 от 18 април 1957 г. за изложба на сръбския художник Радослав Арсовски в гр. Гостивар (град в дн. Северна Македония). Материалите са по повод картините на Арсовски „Невеста“ и „Народна мелодия“, които буквално копират „Пристанала“ и „Пролетен вятър“ на Иван Милев.
Към статиите Койчев оставя бележка: „Милев беше забравен – затова го ограби сърбина Арсович“, посочва музейният уредник Стефка Вълчева.

Веселина АНГЕЛОВА

снимки-Исторически музей-Дряново

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *