Експозицията „Археология и Възраждане“ в Дряновския музей съдържа над 1000 културни ценности
Богатата изложба чака посетители
Богата експозиция „Археология и Възраждане“, която се пази в Дряновския манастир, очаква посетители.
Историческият музей в Дряново отправя покана към всички, които ще посетят Дряновския манастир „Св. Архангел Михаил“ по време на изпълнения с отпуски и пътешествия месец август да разгледат и сбирката, която е разположена до входа на гостилницата в светата обител.
„Тук ще научите повече за живота в пещерите и крепостите наоколо, ще видите останки от кости на животни, вещи от бита, монети, оръжия и др.Специално място е отделено на историята на светата обител като духовно и културно средище, както и на битката на четата, предвождана от поп Харитон и Бачо Киро през 1876 г. – най-дългото сражение по време на Априлското въстание“, информират от Историческия музей.
В експозицията са подредени над 1000 културни ценности. Изложбата е създадена от Исторически музей – Дряново през 1970 г., а 18 години по-късно е обновена и преместена в сегашната сграда. Показва най-ценните и интересни находки от археологическите проучвания на крепостите и пещерите в околността – „Стринава“, „Боруна“, „Бачо Киро“, „Андъка“, „Поличките“ и др. Сред тях има експонати от годините на палеолита, от траки, римляни, византийци и българи, особено от времето когато съседният Търновград е бил столица на България.
Сред експонатите впечатление прави богатият нумизматичен материал, който включва бронзови монети от I век пр. н.е. – IV век, включително с лика на Александър Македонски, сребърни монети от Първа македонска област /168-146 г. пр. н.е./, медни монети от времето на императорите Теодосий, Аркадий и Хонорий (379-423 г.), медна монета на император Юстиниан (526-565 г.).
„Чрез експонатите се проследява развитието на Дряновския манастир като духовен, културен и революционен център. Сериозно внимание е отделено на епичната битка, която се състои тук по време на Априлското въстание – четата на поп Харитон и Бачо Киро срещу няколко хиляди османски войници, продължила цели девет дни. В манастирския музей се съхраняват черепите на част от загиналите четници“, посочват уредници.
Веселина АНГЕЛОВА
РАБОТНО ВРЕМЕ:
Всеки ден от 9:30 до 16:30 ч.
БИЛЕТИ:
1. Учащи – 3 лв.
2. Пенсионери – 4 лв.
3. Възрастни – 5 лв.
5. Деца до 7 г. и инвалиди – безплатно
7. Екскурзоводска беседа – 10 лв.