Древен надпис от тържището на крепостта Дискодуратере е зазидан в основите на къща в Гостилица
Древен надпис от тържището на крепостта Дискодуратере е зазидан в основите на къща в Гостилица. Реликвата е открита още през 60-те години на миналия век. Произхожда от тракийското тържище и селище от римската епоха Дискодуратере. Надписът е публикуван в корпуса на гръцките надписи открити в България от Г. Михайлов. Това разкрива д-р Венелин Бараков, уредник в Исторически музей-Дряново.
Той посочва, че наскоро доц. Пепа Лунгарова от ВТУ е направила нов превод и е допълнила липсващия текст на надписа.
Цялото послание гласи:
„ [На добър час
Император Цезар
Луций Септимий Север Пертинакс]
Арабски Адиабенски
съветът и народното събрание на града на траянците (почита)
неговия основател в тържището му (на града) Дискодуратере, когато
управител на провинцията на траките е Гай Цецина Ларг,
погрижи се да се направи Улпий Агесандър”
„Надписът дава изключително ценна информация за историята на тържището и селището Дискодуратере. Преди всичко се споменава името на селището, което по своя произход е тракийско. Надписът предоставя сведения, че до началото на III в. тържището принадлежи към територията на Августа Траяна – дн. Стара Загора и че Дискодуратере възниква за задоволяване на нуждите на търговията между „града на траянците (Августа Траяна) и траките на север от Хемус (Стара планина). Населението на Дискодуратере през римската епоха е изключително от траки. Затова надписът е на гръцки, а не латински“, обяснява доц.Бараков.
По думите му надписът е издигнат по време, когато римската империя се управлява от Септимий Север (193-211 г.).
Този император прави много реформи, като дава относително голяма свобода на провинциите на империята. Жителите на Дискодуратере издигат посвещение към императора, основал града на траянците, по време на царуването на Септимий Север. Споменати са провинциалният управител и поръчителят на надписа. Дискодуратере по това време влиза в провинция Тракия, чийто граници се простират на север от Стара планина. Едва по-късно към средата на III в. границата ще преминава по билото на планината и Дискодуратере ще попадне в административен аспект към градската територия на Никополис ад Иструм и провинция Мизия.
„Надписът е ценен, защото подчертава категорично, че романизицията на населението в Централна Стара планина е слаба и че римляните нямат никакво влияние върху обществения и икономически живот на местните траки. Те от своя страна признават и почитат римския император, който е на власт, и стриктно спазват римските закони и правила“, казва д-р Венелин Бараков.
Според историка след смъртта на Септимий Север неговото име е изтрито от надписа (скобите горе в текста). Това означава, че следващият император не иска да се споменават постиженията и заслугите на предшественика му. Затова името на Септимий Север е заличено, но пък са останали титлите и прозвищата му като: Арабски, Адиабенски, от които разбираме за успешните му военни кампании в Африка и Предна Азия.
Веселина АНГЕЛОВА
снимки-личен архив