Гербът на Дряново-символ на героични борби, строителния занаят и техническия прогрес
Въпреки, че Дряново винаги е имал важно значение в административната уредба на България, дълго време градът на майстор Колю Фичето не е разполагал със свой герб.
Така било обаче до паметната 1968 г., когато видният дряновски художник и учител Иван Койчев, заедно с Иван Габровски, се заемат с отговорната задача.
Те създават емблема на Дряново, която изобилства от символика, без нито един случаен елемент.
В централната част е изобразен щит.
„Той е традиционен символ за град-крепост и героични борби, а такива в историята на Дряновско е имало много, особено по времето, когато столица е Търново“, разясняват изследователи.
Над щита е изрисуван особено рядък символ – кобилицата, която е характерен архитектурен елемент в изградените на дряновския майстор Никола Фичев църкви, къщи и административни сгради.
На щита са разположени две вълнообразни ивици, напомнящи за вечното развитие.
Под тях има част от зъбно колело, което говори за индустриализацията и техническия прогрес на града.
Най-интересни са двата грифона-митични същества с тяло на лъв и глава на орел, разположени в централната зона на щита. Те също се свързват с творчеството на Никола Фичев, който ги е поставял като свой отличителен знак след завършването на строежите си.
Емблемата е приета за официална през 1980-1981 година, когато са чествани 1300 години от създаването на българската държава.
Веселина АНГЕЛОВА